Žabljak

Priroda

Grad Žabljak nalazi se na severozapadu Crne Gore, u središtu nacionalnog parka Durmitor. Grad je sa svojih 1456 metara nadmorske visine najviše urbano naselje u jugositočnoj Evropi. Smešten je u podnožju Durmitora i okružen je sa 23 planinska vrha od preko 2200 metara, 18 planinskih jezera i kanjonom reke Tare, najdubljim u Europi. Prvobitni slavenski naziv ovog mesta bio je Varezina voda, verovatno zbog jakog izvora pitke vode, oko koga se i formiralo naselje. Kasnije, dobija naziv Hanovi ili izvorno Anovi, gde su odmarali trgovački karavani.

Prema predanju, ime Žabljak potiče od žaba koje žive na lokalitetu Otoke i koje svake godine svojim kreketanjem najavljuju dolazak proleća. Žabljak dobija služben naziv 1870. godine, kada je kraj faktički postao deo Kneževine Crne Gore i kada je u istom danu započeta izgradnja crkve Svetog Preobraženija, škole i kapetanijskog doma. Žabljak je i zimski turistički centar Crne Gore. Žabljak se gradio i izgrađivao i postao centar zimskih sportova u Crnoj Gori. Danas se Žabljak privredno orjentiše na turizam i proizvodnju zdrave hrane. U gradu Žabljaku možete probati lokalne specijalitete poput kajmaka, cicvare, jagnjetine I krompira ispod sača, ovčijeg kiselog mleka…

Od infrastructure, tu su autobuska stanica, pošta , supermarket , pekara, internet kafe, više hotela, restorana, prodavnica, turističkih agencija, iznajmljivanje skija i bicikala…

OKOLINA

U okolini Žabljaka, nalazi se veliki broj sela i njihova starost je veoma različita. Neka od durmitorskih sela postoje vekovima. Jedan broj ovih sela, formirao se na mestima gdje su prvobitno bili katuni ili neka stara naselja. Što se tiče samog stila gradnje, u tom pogledu ima značajnih razlika. Najveci broj sela je tzv. “razbijenog” tipa i kuće mogu biti dosta udaljene jedna od druge. Ima i sela gde su kuće manje više blizu jedan drugoj, ali su sela i kuće uglavnom građeni, bez nekog određenog reda. U durmitorskim selima, dosta je čest slučaj da se sela dele na gornje i donje, pa se ona tako i zovu. Donje selo je, po pravilu, starije selo dok je gornje nastalo vremenom, možda iz katuna ili sezonskih naselja stanovnika iz donjeg sela.